آزمایشگاه تحقیقاتی شیمی تجزیه

این آزمایشگاه در سال 1387توسط سرکار خانم الهه احمدی (کارشناس ارشد شیمی تجزیه) در ساختمان مرکزی آزمایشگاهها راه اندازی شد و در خرداد ماه 1389 توسط ریاست عالیه دانشگاه جناب آقای دکتر جاسبی افتتاح و به بهره برداری رسید.

آزمایشگاه تحقیقاتی شیمی به عنوان یکی از مجهزترین آزمایشگاه های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، در چارچوب سیاستهای تحقیقاتی دانشگاه توانسته است بخشی از نیازهای تحقیقاتی و توسعه ای صنعت و دانشگاه بویژه در زمینه ساخت سنسورهای دارویی، سنسورهای حساس به ویتامین، هورمون و فلزات، سنتز نانوپارتیکل و کمپلکس های معدنی را تامین نماید .

بدیهی است که شکوفایی اقتصادی و اجتماعی کشور در گرو پیشرفت تولید و صنعت بوده و هم اکنون با توجه به کاهش درآمدهای ارزی و مشکلات اقتصادی کشور ، لزوم یک بسیج همگانی در حوزه مراکز تحقیقاتی و صنعتی برای کاهش وابستگی ارزی صنایع ، ضروری به نظر می رسد به همین منظور آزمایشگاه تحقیقاتی شیمی با توجه به امکانات مجهز و نیروی انسانی متخصص و کارآمد آمادگی خود را برای همکاری با صنایع داروسازی، غذایی ،نفت و پتروشیمی و صنایع مرتبط در زمینه های ارایه خدمات علمی وآزمایشگاهی، تولیدات ویژه و واگذاری دانش فنی و نیز انجام پروژه های تحقیقاتی اعلام می نماید. 

امکانات آزمایشگاه:

این آزمایشگاه علاوه بر داشتن امکانات متداول آزمایشگاهی همچون ترازو با دقت یک ده هزارم گرم، انواع هیتر-استیرر،PH متر، ، آون، بن ماری، سانتریفیوژ ،شیکر، مایکروویو، هودشیمیایی، آب مقطرگیری و.... مجهز به دستگاه های تخصصی پتانسیواستات و گالوانواستات، پلاروگراف، اسپکتروفتومتر و کانداکتومتر و Ionمتر نیز می باشد.

1-دستگاه پتانسیواستات و گالوانواستات  (AUTOLAB/PGSTAT302N)

داشتن پهناي باند بيش از 1 MHz و امكان استفاده از مدولهاي مختلف، آن را نه تنها به عنوان سريع‌ترين دستگاه خانواده Autolab بلكه داراي توانايي‌هاي بارز ديگري شناسانده است. اين دستگاه با داشتن ورودي‌ها و خروجي‌هاي آنالوگ و ديجيتال قابليت كنترل دستگاه‌هاي ديگر را دارا  مي‌باشد. با يك اصلاح و ارتقاء جزئي در دستگاه، مصرف‌كننده قادر به اندازه‌گيري ديناميكيiR-compensation   مي‌باشد .

 

2-دستگاه پلاروگراف  (                                                        ( Polarograph/Metrohm 797

دستگاه i797 براي اندازه گيري عناصر به صورت دستي و كاربردهاي آموزشي مورد استفاده قرار می­گیرد.

این سیستم داراي حساسيت بالا براي كليه روش‌هاي ولتامتري مي‌باشد. هر ماده‌اي كه به روش ولتامتري قابل اندازه‌گيري باشد را مي‌توان با این سيستم  اندازه گيري نمود. سيستم، شامل دستگاه مدل i797 با لوازم استاندارد همراه آن بوده كه با اتصال به كامپيوتر، انتخاب كاربرد خاص از فايل‌هاي مربوطه و فراخواني روش از حافظه دستگاه، مي‌توان آزمايش را شروع كرد. ارتباط دستگاه با كامپيوتر از طريق پورت USB خواهد بود. این سیستم بهصورت دستي كار مي‌كند و براي اندازه‌گيري هاي كمي به صورت روزمره و يا تحقيقاتي مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد

پلاروگراف Metrohm  ابزاری ساده، ارزان برای اندازه گیری کمی عناصر در حد Trace  اندازه گیری فلزات سنگین، بعضی از آنیونها و بعضی مواد آلی

 

  

3-دستگاه اسپکتروفتومتر   Spectrophotometer cary100

نمونه های مورد استفاده توسط این دستگاه بسیار راحت آماده سازی می شود دقت اندازه گیری این دستگاه برای همه نمونه ها بالا است و نتایج آنالیز با کیفیت بالا می باشد، با اشعه ماورای بنفش و نور مرئی دو پرتویی کار می کند. و عملیات آن توسط یک ریزپردازنده کنترل می شود. عملیات نتایج آنالیز این دستگاه با دقت بالا و حساسیت این بالا و قابل تکرار می باشد. دستگاه توسط یک کامپیوتر و نرم افزار های مرتبط کنترل می شود  .

 

 

فعالیتھای انجام گرفته در آزمایشگاه تحقیقاتی شیمی [pdf]